Pajzsmirigy alulműködés

Élelmi rostban gazdag étrend bevezetése a cél.

Rossz közérzet is jelezhet pajzsmirigy alulműködést

Ha folyton fáradtnak érzed magad, hullik a hajad, vagy nehezen mozdul lefelé a mérleg nyelve, akkor valószínűleg neked is pajzsmirigy alulműködésed van. (Ne ijedj meg, azért ezek a tünetek másra is utalhatnak, egy endokrinológus segíteni tud a feltárásában.)Ilyen esetben az anyagcseréért felelős pajzsmirigy nem termel elég hormont, ennek következtében jelentkeznek a tünetek, amiket tapasztalhattál magadon.

Mikor gondoljak pajzsmirigyalulműködésre?

Ha az alábbi tüneteket tapasztalod:

  • Bőrviszketés
  • Csalánkiütés
  • Fejfájás
  • Hasi diszkomfort, puffadás
  • Hasmenés, székrekedés
  • Heves szívdobogás-érzés
  • Orrfolyás, tüsszögés
kep1 (1)
pajzsmirigy

Kell-e diétáznom pajzsmirigy alulműködéssel?

Bizonyos szinten mindenkinek érdemes. Főleg egyes mikrotápanyagokra, illetve a rendszeres, kiegyensúlyozott étkezésre érdemes figyelned.

Mikrotápanyag szempontjából ilyen a jód, szelén és a cink is..

Ami pedig a táplálkozást illeti, na itt jön az én feladatom! Először is megbeszéljük milyen az étkezésed, elmondom, hogy mi az a ritmus, amihez közelíteni kellene és apró lépésekben elkezdjük alakítani. Egyes betegeimnél már a rendszeresség is megreformálásra szorul, hiszen sokaknál a napi 3 főétkezés sincs meg. Első körben ezt kell kitalálni, megvalósítani, és ehhez passzíntani az alapanyagokat.

A pajzsmirigy alulműködés étrendje

Alapvetően a magas rosttartalmú gabonafélék, zöldségek, gyümölcsök, halak, fehér húsok, tejtermékek szerepelnek az étrendben, ezek közül általában a gabonafélékről, zöldségekről kell többet beszélgetnünk, de ez nem baj. Sőt! Örülök annak is, ha valakinél az egész táplálkozást újra kell építenünk, ez is azt mutatja, hogy elszánt és hajlandó változtatni. Ilyenkor (is) nagyon büszke vagyok!

kep2 (3)

Mindig fontos az egyénre szabott diéta

Az étrendi javaslataim aszerint változhatnak, hogy van-e emellett valamilyen ételintoleranciád, vagy külön célod (fogyás, hízás…stb), amire figyeljünk.

Amit minden alkalommal igyekszem hangsúlyozni, az a goiotrogén élelmiszerek listája. Ezek olyan ételek, amelyek eleve gátlóan hatnak a pajzsmirigyre. Ilyenek például a keresztesvirágú zöldségek ( brokkoli, karfiol, kelbimbó). Ne ijedj meg, ez nem azt jelenti, hogy le kell mondanod a kedvenc rakott karfiolodról, csupán mértéket kell tartanod.

Ha úgy érzed, elkezdenéd a segítségemmel a gyógyulás felé vezető utat, állok rendelkezésedre!