2-es Típusú cukorbegetség

Kulcs az életmódterápia.

2-es típusú cukorbetegség

Sajnos a 2-es típusú cukorbetegség egyre gyakoribb nemcsak a felnőttek, de a gyermekek körében is. Biztos vagyok benne, hogy te is tudsz akár családi körben legalább egy embert felsorolni.

kep3 (3)

Honnan tudom, hogy cukorbeteg vagyok?

A cukorbetegség sokáig fennállhat diagnózis nélkül. Sokan talán az apróbb tüneteket nem veszik észre, nem fordulnak diabetológus szakorvoshoz. Leggyakrabban fokozott szomjúság, gyakori vizelés, étkezés utáni vagy előtti rosszullét, hideg verejtékes, szédüléses rosszullét fordul elő. Ha ezek bármelyikét tapasztaltad már magadon, mindenképp fordulj orvoshoz!

A megoldás- életmódterápia, esetleg gyógyszer

Ha a vérvételen szereplő magas vércukorértékek igazolták a cukorbetegséget, sok változtatást érdemes eszközölnöd az életmódodban.

Elengedhetetlen diéta

A cukorbetegségben is a szénhidrátokat vesszük górcső alá ugyanúgy, mint inzulinrezisztenciában. Ez esetben érdemes a cukormentességre törekedni, tehát a reggeli kávét natúran, vagy édesítővel meginni illetve a boltokban a cukrozott termékeket visszatenni a polcra.

Ami még megreformálásra szokott szorulni, az a köret-választás. Mi magyarok (tisztelet a kivételnek) megragadtunk a burgonya-rizs-tészta szentháromságnál, ezen érdemes ilyenkor változtatni. A magas rosttartalmú gabonaköreteket fogom propagálni a konzultáció alkalmával, ilyen például a barna rizs, köles vagy a bulgur. Ezek a rosttartalmuknál fogva lassabban szívódnak fel, így egy mérsékeltebb vércukorszint-emelkedést fognak eredményezni. Pont ezért kell a zöldségfogyasztást is megnövelni (persze nem a burgonyára vagy a kukoricára gondolok). Ez annyit jelent, hogy reggelihez fogyassz el egy paradicsomot, néhány karika uborkát, ebédre mehet egy tökfőzelék, vacsorárra a szendvics mellé nagy marék saláta. A gyümölcsök is megengedettek, igaz nem mindegy mikor és mit eszel. A konzultáción ezt is meg tudjuk bezsélni.
A rendszeres testmozgás sem elhanyagolandó

Ne hanyagold el a mozgást sem!

A rendszeres testmozgás képes kontrollálni ( a diéta mellett) a magas vércukorszintet, vagy a nagy vércukor kilengéseket. Az irányelvek heti 3x 60 perc mozgást írnak elő, ebből 2 alkalom kardio jellegű futás, bicikli legyen, 1 alkalom pedig lehet erősítő edzés. Pilates, jóga, vagy akár kondi is. Mindig azt szoktam javasolni a pácienseimnek, hogy olyan mozgásformát válasszanak, amit szeretnek is!

Ha úgy érzed, elkezdenéd a segítségemmel a gyógyulás felé vezető utat, állok rendelkezésedre!