A cukor nevei

Cukoranyagcsere-zavar esetén kerüld

Inzulinrezisztencia, cukorbetegség, terhességi cukorbetegség esetén igencsak javasolt az asztali cukrok, mint egyszerű szénhidrátok kerülése. Ezek ugyanis gyorsan felszívódnak, megemelik a vércukorszintet, a hasnyálmirigyet is megdolgoztatja az inzulin kiválasztás miatt, hosszútávon pedig ezek elég káros mellékhatásokhoz vezethetnek.

Pajzsmirigy alulműködés és PCO esetén is jobb kerülni az asztali cukrokat, ha nem is teljesen tiltottak, a mennyiségekre mindenképpen ügyelj! (Egyszerű példa: ha eddig 2-3 tk cukorral ittad a kávéd napi 3 alkalommal, akkor a cukor adagját csökkentsd le 1 tk-nyi cukorra, később pedig el is hagyhatod.)

A címkeolvasás legyen az első

Ha meglátsz egy számodra vonzó, csomagolt élelmiszert, mindig fordítsd meg, és olvasd el az összetevők listáját. Az alapanyagok mennyiségi csökkenő sorrendben vannak feltüntetve, minél előrébb szerepelnek, annál nagyobb mennyiségben vannak jelen a termékben. 

Így, ha már a második összetevő a cukor, sejtheted, hogy nagyobb mennyiségben van jelen.

A cukor “nevei”

Az alábbi kifejezésekkel találkozhatsz a címkéken:

  • minden, ami cukor: kristálycukor, porcukor, nádcukor, barna cukor, gyümölcscukor, szőlőcukor, malátacukor, répacukor, kókuszvirág cukor, almacukor
  • különböző szirupok: glükóz-fruktóz szirup, keményítő-szirup, fruktózszirup, invertált cukorszirup,karamell, melasz
  •  az „óz” végződésű anyagok: glükóz, fruktóz, szacharóz, dextróz, maltóz, laktóz, stb.
  • a “természetes” eredetű cukrok: méz, juharszirup, rizsszirup, agavé szirup, gyümölcslé koncentrátum.

Amikor azt kérem tőled a konzultáción, hogy kerüld a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszereket, akkor ezekre gondolok. Szerencsére a marketing is segít hozzáadott cukortól mentes terméket találni, ugyanis sokszor már a csomagolásról láthatod, hogy cukormentes/édesítőszeres/steviás az adott élelmiszer.

Ha kérdésed van, vagy úgy érzed, segítségre lenne szükséged egy egyéni étkezési ritmus beállításával, keress bizalommal!